První turnaj Futsal cupu pro hráče FC Budweis .....více v sekci Aktuality


Aktuality


Jihočeský futsalový rozhodčí vyráží pískat na Světové hry do Číny.

14.11.2019, 13:27 | vložil: Luboš Vlnatý zobrazit foto

Futsalový rozhodčí Pavol Sýkora si to zamířil do Číny, aby zde ve dnech 14-19.10.2019 rozhodoval zápasy Světových her ve futsale – sálovém fotbale.

Kdy jste se dozvěděl, že jste nominován do Číny?
Před měsícem se tvořila širší nominace, v pondělí jsem se dozvěděl že jsem nominován a v sobotu 12. října odlétám.

V Číně se takový turnaj nikdy nekonal. Přesto se zde sjede světová špička. Jedná se tedy o jakousi propagaci futsalu – sálového fotbalu v této zemi?
Mezinárodní svaz amatérských sportů nabídl Světovému svazu futsalu-sálového fotbalu /FIFUSA/ zorganizovat tento turnaj jako propagaci tohoto sportu v této části světa. Ukázat sport, který vznikl v Jižní Americe a v sedmdesátých letech minulého století se dostal do Evropy.

Světové hry v Číně však nebudou Vaším prvním seznámením se s mezinárodním či spíše světovým futsalem – sálovým fotbalem. Máte již za sebou plno mezinárodních akcí.
Začalo to v roce 2003 v Moskvě, kdy jsem rozhodoval utkání Poháru vítězů pohárů, kterého se též zúčastnil prachatický SK Strabag. Následně jsem v roce 2007 dostal nabídku pískat Mistrovství světa v Argentině a 2011 v Kolumbii. Zapískal jsem si i na několika evropských šampionátech a soutěžích /PMEZ, Evropský pohár/.

Berete Čínu jako vrchol kariéry?
Teď to beru tak, že všechny dosavadní akce byly jakousi předpřípravou. I rozhodčí má věk, kdy musí skončit. Já to chápu spíše jako takovou odměnu za práci, kterou jsem pro tento sport za ta léta odvedl. Když tam mají být nejlepší týmy, tak i nejlepší rozhodčí. V tom případě ale nevím, kde na mě přišli (smích).

Jaký bude v Číně program?
Je to týdenní turnaj. V neděli je zahajovací ceremoniál a pak již začnou boje na hřišti. Bude se hrát v hale, kde před nedávnem hráli MS i Čeští basketbalisté.

Futsal – sálový fotbal je ryze amatérský sport. Předpokládám, že ani jako rozhodčí nemáte hrazeno úplně vše. . Argentinu, Kolumbii i další akce jsem si z většiny platil sám. Jedinou akci, co jsem měl kompletně financovanou, byl turnaj v Sarajevu, kam jsem byl nominován evropskou asociací Ale jak říkám, každý má nějakého koníčka, některý je levnější, některý dražší. Čína mě tentokrát až tolik stát nebude, platím si vízum a částečně ubytování. Podmínky byly vždy dány dopředu a já je akceptoval.

Vraťme se k Vašim sálovkářským začátkům. V Prachaticích odstartovala sálovka v roce 1986. Tam začínala i Vaše kariéra?
V roce 1987 jsem narukoval do Prachatic a začal chytat velký fotbal za místní VTJ. Hráli tam i důstojníci, kteří měli svůj sálovkářský tým Sešlost a tak jsem začal chytat i sálovku. Jak na to mě radil Pepa Chmelík, bývalý prvoligový házenkářský gólman. Sálovka se chytá jinak než velký fotbal, je to bližší právě házené.

Z hráčů se po čase rekrutují i rozhodčí. To byl i Váš osud?
Já bych to bral spíše jako štěstí. Pískání jsem začal s velkým fotbalem. Jako mladej jsem postupoval nahoru, ale když jsem poznal, jak to funguje, tak jsem s vyššími soutěžemi přestal. Odměna za pískání se musela předat dál, aby byla lepší známka a následný postup. To jsem zkrátka nechtěl dělat.
Přišel za mnou předseda jihočeské sálovky Luboš Vlnatý a nalákal mě ať to zkusím. Díky němu jsem se k tomuto sportu dostal.

V té době byla prachatická sálovka baštou v Jihočeském kraji. To určitě i přispělo k cestě soutěžemi nahoru.
Právě Luboš Vlnatý měl jako člen výkonného výboru ČFSF co mluvit i do celostátní sálovky. Dal mi příležitost pískat v kraji a posléze i republikovou soutěž. Když pak v roce 2003 vyhrál SK Strabag Lubryco Prachatice Český pohár, tak prosadil, že jsem s nimi letěl do Moskvy pískat PVP a poprvé okusil i mezinárodní sálovku. Ale nebylo to jen tak, Luboš Vlnatý mě tam musel protlačit přes nevůli tehdejšího republikového vedení, které dosud na takovéto turnaje vysílalo své oblíbence.
/upraveno- kráceno/
Zdroj: Vladimír Klíma Prachatický deník/i>


Zpět
Česká federace sálového fotbalu

FUTSAL CUP 2017/18


1 SK STRABAG  32
2 MOUCHA TEAM  30
3 PAROH TEAM  21
4 PANTERS F.C.  15
5 TJ Volary  13
6 FC GEIS ČB  8
7 TJ Záblatí  8
8 FC SIBERIA ČB  7
9 FC NORTON  5
10  CHILL Vodňany  4
11  SEŠLOST ČB  3
12  FC Zbytiny  5