FUTSAL CUP 2018/19 - kompletní výsledky .....více v sekci Aktuality


Aktuality


PROPAD ČESKÉ SÁLOVKY NA MISTROVSTVÍ EVROPY SE NEKONAL JEN NA PALUBOVCE!

6.6.2014, 09:41 | vložil: Jiří Karhánek

Česká sálovka pod vedením M. Semmlera si zažádala o přidělení pořadatelství ME ve futsale-sálovém fotbale a tento turnaj jí byl s radostí přidělen, protože o pořadatelství za podmínek určených direktoriátem UEFS nikdo nestojí. Už první základní chybou M. Semmlera bylo, že se rozhodl pořádat větší část tohoto turnaje v Praze, která je známá svým diváckým nezájmem o sálový fotbal a která se v poslední době sama spíš potýká s rozpadem svých soutěží, než aby tu byla šance na podporu organizace takového turnaje, jakým by ME mělo určitě být.

Naštěstí část utkání se odehrála v Jilemnici, kde má česká reprezentace již po mnoho let svou “přípravnovou základnu“. Jak se dalo očekávat, v Jilemnici organizaci zajišťoval M. Szabo (vedoucí repre výběrů a družstva SICO Jilemnice hrající CL). Zde vše organizačně proběhlo na velmi vysoké úrovni a všechna utkání se odehrála před početnou diváckou návštěvou (na utkání Slovenska bylo dokonce vyprodáno). Je poněkud divné, že ač toto město, tato hala je hlavním přípravným kempem českých reprezentací, jsme zde my nehráli ani jedno utkání.

Hlavní část ME se odehrála v Praze a tady to bylo o něčem úplně jiném. Praha ač oproti Jilemnici nesrovnatelná co do počtu obyvatel o to neměla zájem a na utkání chodilo pět a někdy dokonce i osm diváků! Hala ve Slávii se vyznačovala studenou atmosférou a projevilo se to i na výkonu našeho týmu, pro který bylo toto ME totálním propadákem.

Špatný výběr místa a velmi špatná propagace pak nutně vedly k tomu, že v Praze nebyl o turnaj žádný zájem. Hrstka diváků, která do haly pražské Slavie zabloudila, pak nemohla nic udělat s chladnou atmosférou, ve které ze všeho nejvíce vynikaly pokřiky trenérů na své hráče. Co jsme ale mohli očekávat, když to celé zajišťoval Petr Koseček - tzv. předseda tiskové komise ČFSF. Články uveřejňované na webu Sport.cz a přímé přenosy na Net-TV vznikly v době, kdy tento pán neměl se sálovkou nic společného. On nic nového na propagaci tohoto sportu nepřinesl. Přímé přenosy na kanále Sport 5, který je placený a určený pro motoristické sporty, asi těžko mohly se zájmem diváků o ME něco změnit. Myslet si, že propagace ME jen na webu ČFSF „nažene“ pražské diváky do haly se může domnívat jen blbec a proto to taky tak dopadlo.

O špatné, respektive skoro žádné pořadatelské činnosti, se mohl přesvědčit každý z těch pár diváků, kteří do haly Slávie zabloudili. Je taky potřeba si uvědomit, že pořadatel není jen ten, kdo vybírá vstupné nebo dbá na pořádek v (prázdné) hale, ale i ten, kdo to celé zajišťuje dopředu. Co na to celé říkali sponzoři ME, se asi nedozvíme, protože velmi pravděpodobně to celé platil Milan Semmler a žádní jiní se nenašli.

Hodnocení herního výkonu našeho výběru nelze nazvat jinak než propadák. Dopředu bylo sice na webu ČFSF „nenápadně“ avizováno, že toužíme po svém prvním evropském titulu, ale ten se těžko získá, když dokážeme porazit jen dva nejslabší účastníky ME (Izrael a Norsko)! Zároveň to ukazuje, jak nízká je úroveň hráčů CL, ze které byli naši reprezentanti vybíráni. Opět můžeme poukázat na zkreslené informace uváděné na webu ČFSF, kde jsme v různých rozhovorech a vyjádřeních byli panem Kosečkem přesvědčováni, jak úroveň CL stoupá a jaký je šéftrenér repre můžů A. Štorc zkušený odborník, který sám nejlépe ví, koho má do tohoto výběru pozvat. Výsledek bylo až šesté místo a pokud se nestane nějaká menší „levárnička“, tak toto místo není postupové na MS, které se má konat příští rok v Bělorusku/podle předem daného klíče postupuje pouze prvních pět družstev/.

Když budeme hodnotit soupeře, se kterými jsme na tomto ME hráli (o Norsku a Izraeli již bylo psáno), je nutné říct, že Belgie je v současné době jedním z nejlepších výběrů Evropy. Nicméně kromě nás s tímto celkem každý soupeř odehrál vyrovnanou partii. My jsme vyfasovali bůra a to můžeme být ještě rádi, že Belgičané asi třikrát minuli prázdnou branku. Absolutně jsme Belgii nedokázali konkurovat v individuálních schopnostech, sebevědomí hráčů na to něco vymyslet bylo evidentně nízké. Ostudou je i porážka od Slovenska, pod kterou je podepsaný především brankář Soukeník. Střely, které pustil, chytají s přehledem i brankáři nižších soutěží. Na vrcholném turnaji je pak takové selhání naprosto nevídané. Když už jsme ale mluvili o celostátní lize, připomeňme, že nejlepším gólmanem letošního finále byl vyhlášen brankář Dittrich, hráč už téměř důchodového věku … Při všem respektu k němu to cosi vypovídá i o ostatních brankářích. Porážka se Slovenskem má i další rozměr – na Slovensku neexistuje žádná soutěž, ale jak je vidět, i takový tým nás dokáže přehrát a porazit.

Ještě se nakonec můžeme zamyslet nad celým smyslem tohoto turnaje, který nese název mistrovství Evropy. Když si jako pomůcku vezmeme k ruce mapu Evropy, zjistíme, že tady hrály země, které na té mapě nejsou (Izrael, Katalánsko, Baskicko), když si najedeme na seznam platných (platících) členů UEFS, která byla spolupořadatelem tohoto ME, zase zjistíme, že například Slovensko členem této organizace není. A když se podíváme na různé weby účastníků tohoto ME, docházíme k závěru, že v Izraeli ani na Slovensku se žádné soutěže ve futsale-sálovém fotbale nehrají a v Norsku se jedná jen o studentskou soutěž. Závěrečná otázka tedy zní: co se to vlastně v Praze a Jilemnici odehrálo? Opravdu to bylo Mistrovství Evropy, respektive čí ME jsme to vlastně sledovali?


Zpět
Česká federace sálového fotbalu

FUTSAL CUP 2017/18


1 SK STRABAG  32
2 MOUCHA TEAM  30
3 PAROH TEAM  21
4 PANTERS F.C.  15
5 TJ Volary  13
6 FC GEIS ČB  8
7 TJ Záblatí  8
8 FC SIBERIA ČB  7
9 FC NORTON  5
10  CHILL Vodňany  4
11  SEŠLOST ČB  3
12  FC Zbytiny  5