FUTSAL CUP 2018/19 - kompletní výsledky .....více v sekci Aktuality


Aktuality


FUTSAL – SÁLOVÝ FOTBAL A OLYMPIJSKÉ HRY

6.11.2013, 00:16 | vložil: Jiří Karhánek zobrazit foto

Tiskový mluvčí ČFSF Petr Koseček nás často informuje o tom, jakými mílovými kroky postupuje futsal k tomu, aby se stal součástí olympijských her. K tomu je dlouhá cesta a jakékoli lhaní do kapsy nám v ní nepomůže. Cílem tohoto článku není jen pravdivě nastínit, jak si na této cestě zatím stojíme, ale zároveň i ukázat Tiskové komisi, jak se má nakládat s fakty a kde je hledat. I když na druhou stranu chápeme, že pokud má někdo obzory omezené hranicemi malé moravské vesničky a k tomu ještě zamlžené slivovicovou mlhou, asi mu už není pomoci.

Neodpustíme si zmínit na začátek jednu věc, kterou už jsme tu před nedávnem nakousli. Jde o to, v jaké pozici vlastně náš sport vystupoval na světových hrách v Cali (pokud turnaj, který se tam odehrál, byl vůbec součástí těchto her). Petr Koseček nás zásobuje mnoha odkazy, které potvrzují, že futsal je na nejlepší cestě minimálně na olympijské hry. Je tomu ale opravdu tak? Zkusili jsme opravdu detailně prozkoumat asi jediné oficiální webové stránky, které náleží organizaci, která Světové hry organizuje a pořádá, tedy International World Games Association (IWGA), založená jako nevládní organizace v roce 1981, sídlící v Coloradu. Informace o ní naleznete na odkazu http://www.theworldgames.org/

IWGA v současné době sdružuje 33 mezinárodních sportovních federací a pochopitelně futsal, jak naši redakci sdělila šéfka kanceláře IWGA Patsy Dew, mezi nimi není. Nicméně hledali jsme na stránkách IWGA alespoň nějakou informaci o futsalu, bohužel neúspěšně. Pořád nám totiž není jasné, když náš sport slavil v Cali takový úspěch, proč se alespoň malá informace o něm na oficiálním webu asociace, která světové hry pořádá, neobjeví. Pro úplnost, sporty se v rámci světových her dělí do několika skupin, např. na sporty míčové, silové, umělecké nebo taneční, na válečnické a další. Každé světové hry potom mají skupinu tzv. pozvaných nebo přizvaných sportů, v angličtině „Invitational Sports“.

Pochopitelně ani pod jednou skupinou futsal nenajdete. Zkusili jsme proto ještě oslovit pana Joachima Gossow, šéfa exekutivy IWGA, který nám sdělil: „Futsal na světových hrách v Cali nebyl zařazen mezi pozvané sporty, proto jste ho ani nemohli najít na oficiálním webu her. O jeho zařazení na světové hry ve Wroclawi zatím nebylo rozhodnuto, toto rozhodnutí se očekává na konci tohoto roku.“

Proto jsme se oficiální informace rozhodli hledat na webu sportovních her, které v roce 2017 bude hostit polská Wroclaw. Jak se můžete zde přesvědčit, stránky zatím fungují jen v polštině: http://worldgames2017.pl/

Nicméně ani zde nenalézáme zmínku o futsalu, přestože už řada sportů je zde prezentována. Informaci o futsalu nalézáme až na facebookové prezentaci těchto her, kde se dostáváme i k tomuto článku na oficiálních webových stránkách města Wroclaw: http://www.wroclaw.pl/twg-2017--wkrotce-poznamy-sporty-na-zaproszenie - z tohoto článku vyplývá, že z 24 žádostí o účast na světových hrách (jako tzv. "INVITATIONAL SPORT") ve Wroclawi zbylo osm, kromě futsalu mezi zájemci zústal také americký fotbal, kickbox nebo šachy. Z nich polští organizátoři her spolu s IWGA vyberou sporty, které se her budou účastnit jako pozvané, tedy jako sporty, jejichž federace nejsou členy IWGA. Jak už jsme uvedli, mělo by se tak stát během prosince tohoto roku.

To je tedy realita, ve které se futsal – sálový fotbal nachází na konci roku 2013 ve vztahu k účasti na olympijských hrách. K té je opravdu ještě daleko. Chápeme, mnoho fanoušků našeho krásného sportu už se vidí na olympiádě, nicméně lhaním a povrchní prací ve stylu Petra Kosečka se tam ještě nikdo nedostal. Snaze AMF fandíme, nicméně je nutné si i přiznat, že bude mít silného soupeře, kterým nebude nikdo jiný než mocná FIFA.

P.S. Vzhledem k použití několika anglických výrazů v tomto článku doporučujeme Petru Kosečkovi použít jeho oblíbený Google Translator.

Dodatek: Tímto udělujeme souhlas tiskové komisi ČFSF se zveřejněním tohoto článku na hlavním webu ČFSF.

Pro úplnost ještě dodáváme odkaz na web světových her v Cali:
http://theworldgames2013.com/en/


Zpět
Česká federace sálového fotbalu

FUTSAL CUP 2017/18


1 SK STRABAG  32
2 MOUCHA TEAM  30
3 PAROH TEAM  21
4 PANTERS F.C.  15
5 TJ Volary  13
6 FC GEIS ČB  8
7 TJ Záblatí  8
8 FC SIBERIA ČB  7
9 FC NORTON  5
10  CHILL Vodňany  4
11  SEŠLOST ČB  3
12  FC Zbytiny  5