FUTSAL CUP 2018/19 - kompletní výsledky .....více v sekci Aktuality


Aktuality


Léto v sálovce neznamená čas volna, ale čas příprav a zajišťování dalšího ročníku ...

3.8.2012, 09:16 | vložil: Jiří Karhánek

Předseda Jihočeského futsalu Luboš Vlnatý je veřejným kritikem současných poměrů, které panují v české sálovce a tak jsme mu položili několik otázek, jak on hodnotí uplynulý ročník a to nejen z pohledu Jihočeského kraje.

Skončil další ročník soutěží ve futsale-sálovém fotbale, je tady léto, tzn. čas dovolených, ale je to taky čas zhodnotit to, co se udělalo dobře nebo co bylo špatně. Jak by jste ve stručnosti zhodnotil uplynulý ročník z pohledu Jihočeského kraje?
V jihočeských futsalových soutěžích se v ročníku 2011/12 představilo celkem 54 družstev, které hrály v dlouhodobých soutěžích mužů: okresní ligy v Českých Budějovicích (21 družstev) a Prachaticích (8), krajská liga (10), v soutěži veteránů 40+ (7) a v soutěži žen (6). Dále se zde odehrály dva stupně Českého poháru: okresní kola v ČB (10) a PT (6) na které navazovalo krajské finále (6). Mezi jihočeská družstva můžeme počítat i dva účastníky Celostátní ligy BOMBARĎÁKY Větřní a STRABAG LUBRYCO Prachatice. Z celorepublikového pohledu jsme co do počtu družstev (54) a členů (747) nejsilnější kraj v ČR, takže si myslím, že můžeme být velmi spokojeni.

Když se na to podíváme z pohledu, že sálovka patří mezi menšinové sporty, tak jsou ta čísla docela zajímavá a to nejen tím, že za sebou necháváte tak silné kraje, jakým je například Praha nebo Ústecký kraj. A jak dopadli jihočeští zástupci v nadstavbových soutěžích?
Ani v tomto směru jsme se neztratili a prokázali, že máme nejenom největší základnu, ale je tady i kvalita. V nejvyšší republikové soutěži obsadil STRABAG LUBRYCO Prachatice 5. místo, když o postup do finálového turnaje je připravila jen “nepřízeň rozhodčích“ a BOMBARĎÁCI Větřní obsadili v konečné tabulce 9. místo, když postup do play off jim utekl o vlásek. V národním finále Českého poháru ORTH-MED České Budějovice prohrál až ve finále a k tomu se TEX COLOR České Budějovice umístil na 3-4. místě. Mistrovství ČR Veteránů 40+ již po páté vyhrálo družstvo BOTAFOGO Srubec. U veteránů se dá říct, že od té doby, co jsem tuto kategorii v jč kraji začal organizovat, jsme nejlepší nejenom v ČR, ale i v evropském futsalu této kategorie, kde BOTAFOGO (které na mezinárodní scéně hraje pod názvem Vykov) patří mezi absolutní špičku!

Takže se dá říct, že práce a čas který do organizování jihočeských soutěží již mnoho let věnujete přináší své ovoce?
Na jednu stranu panuje určitá spokojenost. Sálovka je mým koníčkem již po více jak 33 let a za ta léta jsem tomu dal kus svého života a jsem rád, že to je vidět. Na druhou stranu je stále co zlepšovat, protože se vždy objeví něco ...

Od valné hromady české sálovky, která se uskutečnila na jaře 2011 jste velkým veřejným kritikem toho, co se v sálovce děje, respektive lidí, kteří v současnosti českou sálovku ovládají. Jak to vidíte teď po skončení tohoto soutěžního ročníku?
V několika mých veřejných vyjádřeních jsem prohlásil, že valná hromada byla neplatná a na tomto si stále trvám. Pro mé vyjádření existují i podklady, které jednoznačně potvrzují, že byly porušeny Stanovy. Lidé, kteří se nechali touto neplatnou valnou hromadou zvolit, ale nemají zájem to uvést do pořádku. Jsou s tímto stavem spokojeni a veřejně dali najevo, že novou (mimořádnou VH) svolávat nebudou a spoléhají na to, že dneska nechce nikdo někam jezdit “schůzovat“, že jim to i ten jejich druhý volební rok nějak projde a pak se uvidí co bude dál.

Dlouhá léta jste se funkcionářsky pohyboval v nejužším vedení české sálovky ať v SSF nebo následně i v ČFSF. Působil jste v Českém štábu (za SSF), ve VV ČFSF, ve funkci sekretáře ČFSF a několik ročníků jako předseda ligové komise. Máte teda dostatečnou představu o tom jak to tam “nahoře“ chodí a co ta práce obnáší. Mohl by jste zhodnotit současnou činnost vedení a komisí ČFSF?
Vedení ČFSF zvolené na neplatné VH za sebou má polovinu svého funkčního období, čili jeden soutěžní ročník, kdy tito lidé mohli (měli) prokázat, zda na své funkce nebo na činnost v rámci své komise mají potřebnou kvalitu a většina z nich pak ukázala, že na to nemá.

Musíte ale uznat, že loňský ligový ročník proběhl s několika zajímavými změnami, jako bylo např. vytvoření komise delegátů?
Musím se přiznat, že dodnes přesně nevím, jaký smysl mělo vytvoření této komise, mimo toho, že byla vytvořena konkrétně pro jednu danou osobu a měla vykrývat neschopnost jiné osoby šéfující jiné komisi. Jako předseda byl do této komise dosazen J. Bukovanský a tomu jsem se musel pousmát, protože tento člověk byl (a je) známý pouze svou neschopností, což ale byl možná předpoklad jmenovat ho předsedou této komise. Do dnešního dne jsou například na webu uveřejněny podklady, které by měla spravovat tato komise a jsou neplatné, protože někdo asi zapomněl J. Bukovanskému říct, že by je měl aktualizovat. J. Bukovanský jako řadový delegát v CL vynikal tím, jak se dokázal během každého turnaje na který byl LK delegován v halách schovávat (na šatnách, chodbách, WC...), aby mohl při každém problému, který během utkání nastal, v klidu a s čistým svědomým prohlásit - “... nemůžu se k tomu vyjádřit, protože jsem to bohužel neviděl ...“ I jeho kvalita ve funkci rozhodčího kterého dříve v CL vykonával a v pražských soutěžích nejspíš ještě vykonává, je pod úrovní začátečníka. Když vám chybí cit pro hru, tak toho moc nevymyslíte nebo když něco vymyslíte, ostatní hodně bolí.

Posuňme se dál – co Disciplinární komise? Snad kromě jednoho drobného excesu odvedla dobrou práci?
Pane redaktore, pokud podvod pana Němečka a pana Štancla považujete za drobný exces, tak nevím, zda se má smysl dál bavit. Za tento “drobný exes“ jak říkáte, měli být oba okamžitě odvoláni ze svých funkcí a jěště by mělo následovat diciplinární potrestání. Měl to být takový trest, který by odradil další od pokusu o podobný podvod. To co tito „pánové“ udělali je vrcholná korupce, která zůstala nepotrestána, ale jak prohlásil předseda ČFSF: “...nic závažného se nestalo, ale příště si musíme na takovéto věci dát větší pozor.“ Já tomu jeho vyjádření rozumněl tak, že až příště zase někdo z vyvolených udělá takovouto levárnu, musí se to lépe ututlat!
J. Němeček funkci předsedy DK zastává už několik ročníků, ale on na to prostě nemá. Do dnešního dne bohužel vůbec nepochopil smysl řádů, podle kterých by měl svou činnost vykonávat. Jeho obvyklé prohlášení, že nějaký článek DŘ je špatně formulovaný, hovoří za vše, protože kdo jiný než předseda DK by měl před každým ročníkem navrhovat změny “svých“ řádů tak, aby minimálně pro něj byli srozumitelné. Je to taková figurka, která se dá určitými lidmi lehce vmanipulovat tam, kam potřebují, což jednoznačně prokázal letošní ročník a jeho aféra s trestem netrestem pro hráče Klatov.


Jak vidíte práci Iva Krejcara v čele STK – jste dlouholetí souputnící v Jihočeském kraji, ale v posledních letech mezi vámi existují spory?
Ivo má v tomto směru velké zkušenosti a považuji ho za možná jediného odborníka, který je v současném vedení ČFSF tuto komisi schopen zvládnout. Ale tady platí známé pořekadlo: koho chleba jíš, toho píseň zpívej, takže Ivo prospěchářsky ustoupil ze svých postojů a předsevzetí, která veřejně prohlašuje: vše jen pouze podle platných řádů, žádné ústupky! A je „prospěšný věcem potřebným“ kdy posvětí levárny a porušování řádů, ale i Stanov! Tato komise toho v letošním ročníku moc na práci neměla, a tak se zviditelnila pouze ve svém prohraném sporu s družstvem Větřní v rámci CL.

Určitě hodně by se dalo povídat o komisi rozhodčích, co byste na její práci řekl?
Komisi rozhodčích vede J. Belžík a o tomto člověku si já myslím, že to je jediný slušný člověk mezi tou smečkou vychytralých a neschopných, ale má to těžké, protože dle mého názoru tuto komisi spíš než on ovládá V. Vitásek.

A matriční komise? Jaký tam nastal posun v evidenci členů?
Matriční komise defacto žije z postupů, které vytvořil a zpracoval dlouholetý předseda této komise J. Šobr. Vím jen, že je tady snaha zcentralizovat veškerou registraci všech členů a družstev, což povede k odstřihnutí krajů a k vyššímu odvodu peněz členské základny pro potřeby těch“nahoře“.

A co říkáte tomu, že tiskové komisi se povedlo na web federace vložit daleko více článků než v minulosti?
Největším přínosem P. Kosečka pro web ČFSF bylo, je a bude “vykrádání“ různých webových portálů nebo přetahování zpráv a článků uveřejněných v různých denících. Během jednoho ročníku dokázal zahltit web ČFSF neuvěřitelným počtem nic neříkajících informací. Myslím, že se domnívá, že jeho činnost nespočívá ve vytváření vlastních článků a vkládání podstatných informací o činnosti federace, krajů nebo okresů, ale o vložení co největšího počtu článků odkukoliv a o čemkoliv a podle toho taky jeho práce vypadá. Úsměvné je, jak se nechává za svou činnost vždy pochválit vhodně položenou otázkou, případně se dokáže pochválit i sám.

Ale Petr Koseček se chlubí internetovými televizními pořady, spoluprací se společností Seznam. cz, to se vám nezdá záslužné?
Tak asi právě, že se tím Petr Koseček chlubí sám, je mírně řečeno zvláštní. Spolupráci, o které mluvíte, zavedl někdo jiný a Koseček má v sobě tolik sprostoty, že se tím chlubí, místo aby děkoval svým předchůdcům. Navíc spolupráce se Seznamem se měla rozšiřovat, měly se tam objevovat rozhovory - minimálně jeden až dva týdně, měly tam být videa, rozbory našich soutěží, zprávy z krajů. Jenže to byste nesměli tuto věc svěřit vesnickému pisálkovi, který místo toho raději preferuje dnes už zapomenutý teletext. Stačí opravdu jen malá inteligence na to, abyste pochopil, jaký potenciál má internet. Malá, ale inteligence, takže se na druhou stranu zase nemůžeme divit, že to Petr Koseček nechápe.

Pojďme k ligové komisi – její předseda Martin Štancl byl vaším dlouholetým kritikem, jak podle vás svou práci zvládá?
Jelikož jsem v této funkci působil v ročnících 2006-2011 a tudíž si velice dobře dokážu představit co ta práce obnáší, nemůžu se o práci M. Štancla vyjádřit jinak než že předvedl totální neschopnost řídit takovouto soutěž. Během svého působení (jeden soutěžní ročník) dokázal od další účasti v této soutěži odradit čtyři dlouholeté účastníky, z nichž tři (Běloves, Stonava, Prachatice) byli vždy pravidelně účastníky play off. Když k tomu ještě přidáme korupci při omilostnění svého hráče, kterou provedl ve spolupráci s předsedou DK, tak víc již nelze dodat, než jen popřát všem družstvům CL hodně trpělivosti a peněz, kterými za jeho neschopnost platí a budou platit. Docela jsem zvědavý, jak si poradí se svým prohlášením, že se liga bude hrát jen v halách, které odpovídají striktně pravidlům (umístění stolku časoměřiče, střídaček, ...) a splňují určené maximální rozměry hrací plochy 40x20m, protože většina družstev nebude tyto podmínky schopna splnit, pokud budou chtít využívat své domácí haly. Tomuto rozhodnutí LK například neodpovídají haly v Klatovech (což je přímo hala samotného předsedy LK), ve Slavičíně (hala tiskového magnáta ČFSF Kosečka), hala v Poličce (kde diváci stojí těsně kolem hrací plochy, neodpovídá umístění stolku zapisovatele a umístění střídaček družstev) a dále haly ve Varnsdorfu, Českém Krumlově a ve Vodňanech. Takže jsou tu dvě možnosti – buď LK zakáže v těchto halách hrát a dodrží své rozhodnutí nebo všem jmenovaným (nebo spíš jen některým vyvoleným) udělí vyjímku a pak její rozhodnutí postrádá smysl. Je to přesně v tom smyslu jak M. Štancla hodnotím – neschopný patolízal, který skáče jak pískají zástupci Chemcomexu sedící ve vedení ČFSF. Štancl byl v minulosti velkým kritikem mé činnosti, respektive činnosti ligové komise pod mým vedením, jenže během svého působení nepředvedl nic nového, naopak dokázal znehodnotit mnohé dobré co se tu vybudovalo na základě letitých zkušeností. Podklady, které vydal (excelové tabulky, rozpisy, hospodaření) jsou na úrovni žáka 4. třídy základní školy, ale i ten si myslím, že by excelové soubory zpracoval lépe. Jen pro dokreslení neschopnosti práce tohoto člověka: v době kdy spolu vedeme tento rozhovor (začátek srpna) jěště nejsou vytvořeny podklady CL 2012/13- družstva dosud nedostala nic, na základě cehož by si mohla začít zajišťovat haly, neexistují termíny, natož rozpis! Dodnes nikdo přesně neví kolik družstev bude v letošním ročníku vůbec hrát! Organizace nejvyšší celostátmí soutěže je hluboko pod úrovní okresních lig!

Tak to bychom měli hodnocení činnosti předsedů odborných komisí. Jak tedy ještě hodnotíte samostatné vedení ČFSF zvolené zmiňovanou VH?
Začal bych od nižšího stupně kterým by měl být místopředseda ČFSF, teda v tomto případě V. Vitásek. Tohoto člověka znám již delší dobu a dalo by se to nazvat: bohužel! Je jen málo lidí které znám a jsou tak falešní jako on. Jeho povaha by dala popsat jako, bezpáteřní člověk mnoha tváří - prostě takový slizoun, něco jako korouhvička na věži, která se vždy otáčí podle toho, kam fouká vítr. Navenek působí velmi kultivovaně (oblek, kravata, brýle) a o práci pro sálovku dokáže velmi živě vyprávět, ale skutek utek. Jediným jeho činem je to, že do tohoto sportu přinesl syndrom korupce, který tu bohužel rychle zapustil kořeny a stal se jednou ze základních činností mnohých předsedů komisí. Je to zástupce kraje (zlínský), který „oplývá silnou členskou základnou (celých 13 /slovy třináct/ členů!)“, ve kterém sice není žádná dlouhodobá soutěž (protože s tím je moc práce a za nic), ale je zde mnoho funkcionářů (respektive jsou tu jen funkcionáři). Co organizují sice není jasné, ale dle jejich vyjádření mají s organizací soutěží (kterých když žádné neorganizují?) velké zkušenosti. Na jmenované (neplatné) VH si budoucí předseda ČFSF jednoznačně dal podmínku, že toto je ten správný člověk na funkci místopředsedy, tak mu ho také delegáti schválili (i když ta podpora nebyla tak jednoznačná), takže by se dalo říct – máte co jste chtěli.
No a nakonec tu máme hlavu celé této společnosti, tohoto sportovního sdružení- předsedu ČFSF. M. Semmlera znám již delší čas jako majitele a trenéra družstva celostátní ligy Chemcomex Praha. On nikdy nechápal, že základ tohoto (a nejen tohoto) sportu je v první řadě vždy členská základna. Že základem jsou ti lidé tam dole, kteří si hrají své městské, okresní či krajské soutěže, dávají do toho svůj čas a peníze dle svých možností odpovídající amatérskému sportu, kterému se chtějí věnovat. Dle mého názoru je M. Semmler jen figurka, která do toho sice cpe velké peníze, které ale jdou jen směrem do evropské činnosti tohoto spolku a směrem do ČFSF nejde nic. Činnost krajů či nižší republikové soutěže ho nezajímají. Určitě se najde několik takových, kteří budou oponovat, kolik už to Milana stálo peněz, ale peníze nejsou všechno, zvlášť pokud stejně směřují mimo ČFSF a pokud se nepečuje o členskou základnu, je to cesta do zániku. M. Semmler má za sebou ve funkci ČFSF jeden ročník, během kterého měl prokázat své organizační schopnosti jako hlava české sálovky, ale mimo porušování Stanov a řádů, které se pod jeho vedením dějí, beztrestnosti jakýchkoliv činů určité části vyvolených a tolerance organizované korupce, dokázal za celý ročník svolat jen jedno jediné zasedání VV a to ještě jen s nejmenším možným počtem účastníků! Dle mého názoru je toto nejhorší předseda české sálovky, který v jejím čele v celé historii stál. Za jeho krátkého působení v čele ČFSF se začala praktikovat bezmezná demokracie nebo-li demokracie bez omezení vlastní moci, kdy je veškerá činnost směřována jen na mezinárodní scénu a na ty “doma“ se zvysoka kašle. Jak prohlásil boss české sálovky – kdo nemá na to, aby hrál venku (myšleno evropské soutěže), ten mě nezajímá!
Z pohledu na to, co bylo a z toho co kdo pro českou sálovku udělal, je smutné, jak pod vedením Semmlera vyštváváme lidi, kteří pro federaci odvedli obrovský kus práce, ať už to byl první předseda ČFSF M. Brabec, který defacto vytvářel základy tohoto sdružení, nebo Z. Říha, který zajistil vytvoření webu ČFSF, zajistil spolupráci se společností zajišťující televizní přenosy utkání, zajistil spolupráci s portálem Seznam.cz, zajistil propagační matreriály pro potřeby repre, ale i krajů. Je to smutné zjištění, že oba již nejsou členy ČFSF, když M.Brabec své členství neobnovil a Z. Říha z ČFSF vystoupil, protože nesouhlasí s tím, co se tu pod vedením M.Semmlera a V.Vitáska děje.


Vaše hodnocení a vyjádření jsou dost tvrdá a působí dojmem, jako by česká sálovka spěla k zániku. Znamená to snad že i vy uvažujete o vystoupení z řad ČFSF?
Vím, že to, co jsem uvedl, je názor více lidí, akorát oni oproti mě se ho bojí říct veřejně. Mým zvykem nikdy nebylo a nebude mlčet se sklopenou hlavou a svůj názor říkat postranně nebo za zády. Nikdy jsem se nebál nahlas vyjmenovávat konkrétní chyby, veřejně vyjadřovat kritiku toho, o čem jsem přesvědčený, že je špatné, ale zároveň nabízím i ochotu hledat cestu jak to špatné změnit, ochotu dát tomu svůj čas i své zkušenosti. Mnohé kroky současného vedení na mě opravdu působí jako cesta do záhuby a kdo nevnímá, že kolem nás krouží silnější sdružení, které by nás chtělo pohltit, by musel být slepý nebo naopak by si mohl přát, aby se to stalo. Ostatně jeden ze semmlerových poskoků (P. Koseček) ještě nedávno veřejně prohlašoval, že tu časem bude jen jeden futsal-sálový fotbal a ten organizovaný pod ČFSF tím určitě nemyslel, a když si dáme dohromady, že v čele ČFSF je v současnosti nejen Koseček, ale i jiní nedávní zkázověrci české sálovky, tak se minimálně nabízí otázka, jestli ti lidé najednou změnili názor a nebo ...!
O vystoupení z ČFSF zatím neuvažuji, protože mám sálovku rád, je to můj koníček a stále jsou lidé, kteří si mé práce v jihočeském kraji váží, ale těžko předpovídat, co bude dál.
Léto v sálovce neznamená čas volna, ale čas příprav a zajišťování dalšího ročníku, takže v současnosti připravuji a rozesílám podklady pro jihočeské soutěže, což je pro mě v tuto chvíli prioritní.


Zpět
Česká federace sálového fotbalu

FUTSAL CUP 2017/18


1 SK STRABAG  32
2 MOUCHA TEAM  30
3 PAROH TEAM  21
4 PANTERS F.C.  15
5 TJ Volary  13
6 FC GEIS ČB  8
7 TJ Záblatí  8
8 FC SIBERIA ČB  7
9 FC NORTON  5
10  CHILL Vodňany  4
11  SEŠLOST ČB  3
12  FC Zbytiny  5