FUTSAL CUP 2018/19 - kompletní výsledky .....více v sekci Aktuality


Aktuality


ROZHOVOR S ŠÉFEM JIHOČESKÉ SÁLOVKY LUBOŠEM VLNATÝM

5.1.2012, 11:27 | vložil: Jiří Karhánek zobrazit foto

V sérii článků ZEPTALI JSME SE .... vám budeme postupně předkládat názory a vyjádření některých činovníků, kteří jako svůj koníček pojali futsal-sálový fotbal. Budeme se snažit položit otázky různému spektru lidí, kteří sálovku hrají, organizují nebo jsou třeba i nestranně zapojenými účastníky. Jako prvního člověka, kterému položíme několik otázek, jsme oslovili dlouholetého předsedu jihočeského futsalu-sálového fotbalu – Luboše Vlnatého. Následně vám předkládáme první část:

Nejprve by jste se měl čtenářům tohoto webu trochu představit, ve stručnosti je seznámit s vaší sálovkářskou historií.

Je mě 52(3) let a do fotbalu malých forem (malý a sálový) dělám už 33 let . Nejprve jako brankář, později jako funkcionář na klubové a následně na krajské a celorepublikové úrovni.
De facto se dá říct, že se v tom pohybuji ještě mnohem déle, protože úplný počátek, kdy jsem se začal pohybovat v tomto sportu, byl již na základce, kdy jsme si vytvořili družstvo a hráli jsme tzv. Turnaj pouličních družstev. Potom jsem se k tomu dostal na vojně, když jsme hráli vojenský přebor a po návratu z vojny jsem spoluzakládal družstvo, které následně začalo hrát okresní ligu v Prachaticích. Mezitím jsme jezdili po republice a zúčastňovali se různých turnajů v malém fotbale. Ještě můžu doplnit, že už 26 let organizuji turnaj O pohár Maxmilána Rumpála.


Přejděme z historie do současnosti, kdy již několik let působíte jako funkcionář

Vždycky jsem otevřeně říkal, co si myslím a vnímal, co umím a co není úplně to pravé a to bylo nejspíš důvodem, proč jsem “vylezl“ z branky a začal dělat funkcionařinu. V prvopočátcích to ještě bylo souběžně s tím chytáním za náš tým, ale časem jsem se nahradil kvalitnějším brankářem a pak už se věnoval jen té “bafunařině“

Většina lidí, kteří se v české sálovce pohybují vás právě asi nejvíc vnímají jako člověka, který dlouhá léta řídí jihočeský kraj

Jihočeskému kraji “šéfuji“ už více jak 20 let. S funkcí předsedy kraje bylo vždy automaticky spojeno i zastoupení v celorepublikových orgánech, takže takto jsem se vlastně dostal i do těch “vyšších kruhů“ české sálovky. Vždy to bylo založeno na tom, že tento sport je sportem amatérským – dobrovolným a naším úkolem bylo, zajistit těm, co chtěli sálovku hrát, takové podmínky, aby to hrát mohli a aby je to bavilo. Jihočeský kraj jsem přebíral tak trochu v rozkladu, když to kdysi byl silný kraj (co do počtu družstev) a já „vyfasoval“ sotva 2/3 toho, co tu kdysi sálovku hrálo. Měl jsem štěstí na lidi, kteří se v těch mých počátcích se mnou podíleli na organizaci jihočeských soutěží a tak se v současnosti můžeme pochlubit tím, že jsme co do počtu družstev největším krajem v ČR!

A co vaše působení na republikové úrovni?

V počátcích to bylo z mé strany takové okukování, seznamování se, protože kolem mě seděli samí zkušení harcovníci, ale postupem času jsem se plnohodnotně zapojil, a když se podívám zpět, tak jsem přesvědčen, že jsem byl (a stále jsem) platným členem nejvyššího orgánu českého futsalu

Řídil jste i nejvyšší českou soutěž, přejděme tedy k vaší činnosti v Celostátní lize

CL jsem přebíral defacto ve stavu, kdy se ten ročník dohrál samovolně, protože člověk který tu soutěž měl řídit (P. Koseček) byl neschopný a spíš to pojímal jako finanční zajišťování své další činnosti (působil také ve funkci vedoucího repre), když finance, které po skončení ligy zůstaly, převedl na potřebu zajištění své činnosti u repre. Neexistovalo žádné vyúčtování nákladů, některá družstva byla finančně poškozována a jiná zvýhodňována.

Po tom, co jsem byl zvolen předsedou ligové komise, jsme zavedli (ligu neřídí jen jeden člověk a já celou tu dobu spolupracoval se Z. Říhou a R. Barrilou) mnoho novinek a mezi hlavní patřilo zavedení zrovnoměrnění nákladů pro všechny zúčastněné. Samozřejmě je potřeba brát v úvahu odkud které družstvo je nebo kolik se kde platí za halu, to jsme ovlivnit nemohli, ale například na nákladech za rozhodčí se podíleli všichni stejně a i cestování na jednotlivé turnaje se zpracovalo tak, aby konečné “odjeté“ kilometry byly u všech družstev v rámci možností srovnatelné.


Kolik let jste CL řídil ?

CL jsem přebíral v ročníku 2006/07a řídil jí do ročníku 2010/11, tzn. celkem 5 ročníků. Jsem přesvědčen, že po organizační stránce se nám podařilo vytvořit velmi kvalitní a funkční systém. Postupně se nám dařilo tuto soutěž dostávat i do podvědomí širšího spektra lidí tím, že jsme nechali vytvořit velice kvalitní a pro celou ligu jednotné plakáty, kde jsme propagovali nejen tuto soutěž, tento sport, ale i samotnou sálovkářskou federaci jako celek a na těchto plakátech měli družstva i možnost propagovat své sponzory! Na každém turnaji byl k dispozici informativní bulletin, ve kterém si diváci mohli přečíst základní informace a zajímavosti o turnaji, o našem sportu, informace z činnosti ČFSF, případně o samotném družstvu, které ten daný turnaj pořádá a to opět včetně informací o jeho sponzorech a partnerech.

Díky Z Říhovi jsme navázali spolupráci se společností TODO Production, která se zabývá pořizováním televizních sportovních přenosů a která na svém webovém portálu www.net-tv.cz zřídila úsek pro futsal a díky tomu mohl (a stále má!) každý vidět přímé přenosy finálových turnajů play off CL. Později následovala i nabídka pro všechna družstva CL na možnost zajištění záznamů jakéhokoliv ligového utkání.

Pro ročník 09/10 se ve spolupráci s V. Štěpničkou podařilo sehnat sponzora - firmu RED, který následně zafinancoval některé náklady spojené s touto soutěží, a tím se ponížily náklady družstev samotných. Bohužel tato spolupráce trvala pouze jeden rok, protože firma RED nebyla schopna dodržet tříletou smlouvu, kterou s ČFSF uzavřela.

Pro ročník 2010/11 se Z. Říhovi podařilo navázat spolupráci s nejsledovanějším českým webovým portálem – Seznam.cz, kde za pro nás velmi výhodných podmínek byl zřízen přímo samostatný úsek pro futsal, kam jsme následně mohli vkládat informace nejen o CL, ale o celé činnosti české futsalové federace!


Vyprávíte o tom s takovou chutí, tak proč jste nepokračoval dál?

V posledních dvou ročnících se začali objevovat jevy, které nemám rád – korupce, faleš, anonymní urážky a podvody, které navíc byly většinou Výkonného výboru přehlíženy, ne-li přímo tolerovány. Jak jsem uvedl – sálovka vždy byla amatérským sportem a pokud tyto jevy v ní dostanou prostor, je čas zamyslet se, jestli to stojí za to, tomu dávat svůj čas, svou energii a v neposlední řadě do toho vkládat i své peníze.

V rámci povinností, které jsem jako předseda LK měl vůči těm, jejichž soutěž jsem organizoval a řídil, jsem uzavřel ročník 2010/11 a připravil podklady pro další ročník (kdy bylo zajištěno 12 účastníků + 1 náhradník). S klidným svědomím můžu prohlásit, že jsem odvedl velmi kvalitní práci a tato soutěž má svůj řád. Bylo v čem pokračovat, ale dalo se ještě i mnoho zlepšovat. Vše to ale má jednu dost zásadní podmínku – musíte tomu být ochotni obětovat kus sebe a to já už ochoten nebyl!
Jelikož jsem byl znechucen tím, co se teď v české sálovce děje a kteří lidé jí teď chtějí ovládat, rozhodl jsem se již v průběhu ročníku 10/11, že už do toho nejdu, že na funkci předsedy LK kandidovat nebudu.


Nicméně další ročník CL se rozjel, jak ho hodnotíte po organizační stránce?

Když se na to podívám teď a vidím co z toho ti lidé udělali, je mě z toho smutno, protože během několika měsíců tu soutěž organizačně srazili na úroveň okresního přeboru! Jako předsedu LK zvolili loutku, která prokazuje svou organizační neschopnost. Je úsměvné, že tento člověk mě vytýkal, že nejsem jako předseda LK nestranný, protože se podílím i na činnosti jednoho z družstev tuto soutěž hrajících, takže teď to dělají správně, protože pod jeho vedením ligu ovládá skupina nestranných – předseda LK: M.Štancl (“hrající“ vedoucí Klatov), členové LK: J. Soukeník – (vedoucí Zlína), R.Pich (hrající manažer Stonavy), M.Szabo (vedoucí Jilemnice), M.Havlíček (člen družstva Chemcomex Praha).

Jako první krok tato parta “nestranných“ zrušila plakáty, turnajové bulletiny, bylo zrušeno uveřejňování hodnocení rozhodčích, nikde nenajdete uveřejněné propozice nebo rozpis soutěže a dokonce až do konce roku 2011 neexistovali ani podrobné informace o odehraných utkáních a příslušné tabulky! Soutěž hraje pouze 11 družstev a je již i několik takových, kteří nemají chuť pokračovat v dalším ročníku řízených těmito lidmi!

Dokonce i boss a hlavní finančník české sálovky M.Semmler prohlásil jako hodnocení činnosti současného předsedy LK: “... naštěstí liga pojede samovolně ...“ Takže bych mu takto rád poděkoval (protože on v sobě tu slušnost nenašel!), že tím v podstatě složil hold činnosti předchozí LK, že tu soutěž v předchozích ročnících kvalitně organizovala a řídila a že naštěstí i kvalitně připravila tento ročník, takže se i přes neschopnost současné LK odehraje samovolně! Ještě v průběhu tohoto ročníku jsem byl několikrát přesvědčován některými lidmi zapojenými do této soutěže a přímo i jedním členem LK, abych se vrátil a převzal řízení ligy, ale mé rozhodnutí nepokračovat zůstalo neměnné.

Co byste jihočeským sálovkářům popřál do nového roku?

Aby je futsal-sálový fotbal stále bavil, aby tento sport byl pro ně opravdovým koníčkem, kterého si budou užívat a aby se nám společně dařilo ho udržet alespoň na té úrovni, jakou jsme měli v Jižních Čechách v tom roce předchozím.Na fotografii Luboš Vlnatý (vlevo) s bývalým předsedou ČFSF Zdeňkem Říhou po převzetí plakety UEFS za vzorné uspořádání ME do 21 let v Třeboni.

Foto: David Neugebauer


Zpět
Česká federace sálového fotbalu

FUTSAL CUP 2017/18


1 SK STRABAG  32
2 MOUCHA TEAM  30
3 PAROH TEAM  21
4 PANTERS F.C.  15
5 TJ Volary  13
6 FC GEIS ČB  8
7 TJ Záblatí  8
8 FC SIBERIA ČB  7
9 FC NORTON  5
10  CHILL Vodňany  4
11  SEŠLOST ČB  3
12  FC Zbytiny  5